Ο Jorge Prado παγκόσμιος πρωταθλητής στο MXGP

o-Jorge -Prado -pagosmios-protathlitis-sto-MXGP-engine-power

Ο Jorge Prado ΣΤΕΦΘΗΚΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ 2023 MXGP ΣΤΟ MC 450F Η Red Bull GASGAS Factory Racing ολοκλήρωσε την ιστορική μέρα με ένα ακόμη διπλό βάθρο

Όταν στα είκοσι δύο θεωρείσαι το μέλλον του παγκόσμιου μοτοκρός, δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Ο Jorge Prado – γεννημένος το 2001 – είχε ήδη κερδίσει δύο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MX2 και αυτό το Σαββατοκύριακο έγραψε το όνομά του στην τιμητική λίστα του παγκόσμιου πρωταθλήματος MXGP.

Σε ηλικία μόλις τριών ετών, ο Prado επιδεικνύει τη φύση του πρωταθλητή στην αντιμετώπιση των δυσκολιών που απαιτεί κάθε εγχείρημα. Επίσης αυτή τη σεζόν, μπόρεσε να μετρήσει τις δυνάμεις του με συνέπεια και ξεκάθαρο στόχο. Όχι το παραμύθι που θα περίμενε κανείς για ένα τόσο ευτυχισμένο τέλος, αλλά ένα ταξίδι που αποτελείται από προκλήσεις που δεν είναι πάντα εύκολες.

Μια ιστορία λύτρωσης από τους τραυματισμούς που υπέστησαν τις τελευταίες σεζόν που δείχνει πόσο σημαντική είναι η ανάπτυξη και η επιμονή με το ταλέντο. Με δύο GP να απομένουν στο πρωτάθλημα, φορώντας το Crossfire 3 SRS, το μποτάκι που επέλεξε ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής, ο Prado κέρδισε μόνο δύο Grand Prix, αλλά ο συνεχής έλεγχος του στο κενό του επέτρεψε να πετύχει τον στόχο του. Κούρσα με τον αγώνα, η διοίκηση αποδείχθηκε μια πραγματική πρόκληση στο πλαίσιο της πρόκλησης που βοήθησε να τροφοδοτήσει το ανταγωνιστικό του πνεύμα. Όχι μόνο δράση αλλά και υπολογισμός και στρατηγική.

Μια σεζόν που αποτελείται από «προκλητικά Σαββατοκύριακα», όπως δήλωσε ο ίδιος ο Χόρχε στο Άρνεμ, και στιγμές που δεν ήταν πάντα βέλτιστες, όπως εξήγησε μετά το Loket GP «Δεν ήταν εύκολο Grand Prix για μένα, δεν ένιωθα στα καλύτερά μου αλλά χαρούμενος που φεύγω με ένα βάθρο». Με την αισιοδοξία που το διακρίνει.Επικεντρωμένος στο πρωτάθλημα αλλά και πάλι αφοσιωμένος στην προσπάθεια να κερδίζει με κάθε ευκαιρία.

Η αντίσταση και η ψυχική δύναμη έπαιξαν αναμφίβολα σημαντικό ρόλο σε αυτό το ταξίδι προς το πρωτάθλημα, το οποίο έδειξε πώς μια σεζόν μπορεί να μετατραπεί σε μάθημα αθλητισμού και προσωπικής ανάπτυξης.

Ευχαριστώ από όλη την ομάδα του Sidi.

Prado-Jorge-mx-gp-world-champion-motocross-championship-2023-mxgp-celebration

MXPG Italy 2023, Maggiora Rider: Ο Jorge Prado παγκόσμιος πρωταθλητής στο MXGP

Ο Jorge Prado ήταν η κατηγορία του πακέτου MXGP από τον πρώτο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Motocross FIM 2023 και εδραίωσε αυτή τη θέση νωρίτερα – στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής με τρία μηχανάκια. Το πρωτάθλημα ήταν το πρώτο για το MC 450F του GASGAS. Η Red Bull GASGAS Factory Racing ολοκλήρωσε την ιστορική μέρα με ένα ακόμη διπλό βάθρο.

Ο Jorge Prado κέρδισε τον παγκόσμιο τίτλο του με μια λαμπρή νίκη στο πρώτο moto – η δύναμη του MC 450F του τον βοήθησε να φτάσει στην πρώτη θέση και έλεγχε τις διαδικασίες από εκείνο το σημείο και μετά. Μια μικρή πτώση στο δεύτερο moto του στέρησε τη συνολική νίκη – τελικά τερμάτισε έκτος και έχασε τη νίκη μέσω τάι μπρέικ – αλλά το μεγάλο έπαθλο ήταν σταθερά στα χέρια του. 10 pole positions, 219 led γύροι, 16 Grand Prix podium και 14 νίκες moto υπογραμμίζουν την κυρίαρχη καμπάνια που τον οδήγησε να στεφθεί πρωταθλητής. Τα στατιστικά που συνέταξε η Prado θα αποτελέσουν σημείο αναφοράς για τα επόμενα χρόνια.

Χόρχε Πράδο:  ” Είμαι τόσο χαρούμενος! Είναι κρίμα για αυτό το λάθος στο δεύτερο moto, αλλά είμαι ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής. Έχει γίνει τόση σκληρή δουλειά σε αυτό, από εμένα και την ομάδα, και ήξερα ότι μπορούσα Κάντε αυτό να συμβεί. Έχω κρατήσει το κόκκινο πιάτο από τον πρώτο γύρο – δεν μπορώ να ζητήσω τίποτα καλύτερο. Αυτό είναι ένα όνειρο. »

Ο Simon Längenfelder λειτούργησε σε κορυφαία φόρμα για άλλη μια φορά – ήταν στο γκάζι όλη μέρα και έδωσε στην ομάδα του ακόμα περισσότερα για να πανηγυρίσει. Μια κυρίαρχη νίκη στο moto one ανέβασε τον αριθμό των νικών του σε επτά, τη δεύτερη υψηλότερη στο MX2, και τον έφερε σε εξαιρετική θέση για να διεκδικήσει το γενικό σύνολο. Δυστυχώς, μόλις έχασα ένα τάι μπρέικ μέσω ενός δεύτερου στο τελικό moto. Το σκορ 1-2 τον έβαλε δεύτερο γενικά στο Grand Prix της Ιταλίας και τον κράτησε στη διεκδίκηση του ασημένιου μεταλλίου στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος.

Ο Mattia Guadagnini συνέχισε να σημειώνει κάποια πρόοδο μόλις στον δεύτερο αγώνα από τότε που επέστρεψε από τραυματισμό. Η ενδέκατη ήταν μια σταθερή εκκίνηση στο Grand Prix, αφού ξεκίνησε τη δέκατη τέταρτη θέση, και την ακολούθησε με ένα δέκατο τρίτο στο moto two. Το σκορ 11-13 τον έφερε δωδέκατο στη γενική κατάταξη.

Simon Längenfelder:  ” Ήταν σχεδόν ένα τέλειο Σαββατοκύριακο! Κέρδισα τον αγώνα των προκριματικών και είχα δύο holeshots σήμερα. Κέρδισα τον πρώτο αγώνα με ένα ωραίο κενό! Είχα έναν σκληρό αγώνα στο δεύτερο moto – πήγε μέχρι το τέλος ! Κατέληξα στο 1-2 για το δεύτερο. Ήταν ακόμα ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο! Ανυπομονώ για το φινάλε .”

Απομένει ένα μόνο παιχνίδι στο ημερολόγιο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Motocross FIM 2023. Το Γκραν Πρι της Μεγάλης Βρετανίας, γύρος δεκαεννιά, θα διεξαχθεί στις 24 Σεπτεμβρίου. Η Red Bull GASGAS Factory Racing θα προσπαθήσει να ολοκληρώσει τη θητεία που κέρδισε τον τίτλο σε καλή φόρμα.