
Ο Maximo Quiles έφτασε τους 376 βαθμούς μετά τη νίκη στη Sepang. Η βαθμολογία Moto3 2026 μετά τη Μαλαισία τον εμφανίζει 148 βαθμούς μπροστά από τον David Almansa, που έχει 228. Πίσω τους, Brian Uriarte και Alvaro Carpe ισοβαθμούν στους 205, με τον Uriarte τρίτο στην επίσημη κατάταξη.
Οι 25 βαθμοί του Quiles και οι 11 του Almansa αύξησαν τη μεταξύ τους απόσταση από 134 σε 148. Ο Veda Pratama, δεύτερος στον αγώνα, ανέβηκε έβδομος στη συνολική κατάταξη με 131. Επόμενος σταθμός είναι το Κατάρ, στις 6–8 Νοεμβρίου.

Πλήρης βαθμολογία αναβατών Moto3 2026
| Θέση | Αναβάτης | Βαθμοί | Διαφορά από κορυφή |
|---|---|---|---|
| 1 | Maximo Quiles | 376 | — |
| 2 | David Almansa | 228 | 148 |
| 3 | Brian Uriarte | 205 | 171 |
| 4 | Alvaro Carpe | 205 | 171 |
| 5 | Adrian Fernandez | 157 | 219 |
| 6 | Marco Morelli | 140 | 236 |
| 7 | Veda Pratama | 131 | 245 |
| 8 | Valentin Perrone | 121 | 255 |
| 9 | Hakim Danish | 116 | 260 |
| 10 | Matteo Bertelle | 103 | 273 |
| 11 | Rico Salmela | 89 | 287 |
| 12 | Guido Pini | 81 | 295 |
| 13 | Adrian Cruces | 80 | 296 |
| 14 | Joel Esteban | 78 | 298 |
| 15 | Eddie O'Shea | 66 | 310 |
| 16 | Casey O'Gorman | 66 | 310 |
| 17 | David Muñoz | 64 | 312 |
| 18 | Joel Kelso | 64 | 312 |
| 19 | Jesus Rios | 48 | 328 |
| 20 | Ryusei Yamanaka | 46 | 330 |
| 21 | Scott Ogden | 33 | 343 |
| 22 | David Gonzalez | 7 | 369 |
| 23 | Marcos Uriarte | 5 | 371 |
| 24 | Cormac Buchanan | 5 | 371 |
| 25 | Zen Mitani | 3 | 373 |
| 26 | Leo Rammerstorfer | 2 | 374 |
| 27 | Kiattisak Singhapong | 1 | 375 |
| 28 | Ruche Moodley | 0 | 376 |
| 29 | Ryota Ogiwara | 0 | 376 |
| 30 | Nicola Carraro | 0 | 376 |
| 31 | Leonardo Abruzzo | 0 | 376 |
| 32 | Eduardo Gutierrez | 0 | 376 |
Ξεχωριστές μάχες ομάδων και κατασκευαστών
Η CFMOTO Gaviota Aspar Team βρίσκεται στους 516 βαθμούς, έναντι 410 της Red Bull KTM Ajo. Η διαφορά αυξήθηκε από 104 σε 106 μετά τη Μαλαισία. Στους κατασκευαστές, η KTM έχει 445 βαθμούς και η Honda 233. Τα ονόματα των ομάδων και των κατασκευαστών παρατίθενται χωριστά, όπως στα επίσημα φύλλα.
Βαθμολογία ομάδων
| Θέση | Ομάδα | Βαθμοί | Διαφορά από κορυφή |
|---|---|---|---|
| 1 | CFMOTO Gaviota Aspar Team | 516 | — |
| 2 | Red Bull KTM Ajo | 410 | 106 |
| 3 | Liqui Moly Dynavolt Intact GP | 304 | 212 |
| 4 | Leopard Racing | 238 | 278 |
| 5 | Red Bull KTM Tech3 | 210 | 306 |
| 6 | LEVEL UP – MTA | 181 | 335 |
| 7 | AEON Credit – MT Helmets – MSI | 162 | 354 |
| 8 | Honda Team Asia | 135 | 381 |
| 9 | GRYD Racing | 130 | 386 |
| 10 | CIP Green Power | 113 | 403 |
| 11 | SIC58 Squadra Corse | 68 | 448 |
| 12 | Rivacold Snipers Team | 48 | 468 |
| 13 | CODE Motorsports | 5 | 511 |
Βαθμολογία κατασκευαστών
| Θέση | Κατασκευαστής | Βαθμοί | Διαφορά από κορυφή |
|---|---|---|---|
| 1 | KTM | 445 | — |
| 2 | Honda | 233 | 212 |
Οι πίνακες αφορούν τη συνολική βαθμολογία μετά τον αγώνα της 1ης Νοεμβρίου, όχι μόνο τους βαθμούς της Μαλαισίας. Διατηρείται η επίσημη σειρά στις ισοβαθμίες. Οι διαφορές υπολογίζονται από τον πρώτο κάθε πίνακα.
Πηγή: επίσημη κατάταξη MotoGP/Tissot μετά τη Μαλαισία, 1/11/2026.
Διάβασε επίσης
- Moto3 Μαλαισίας 2026: Πλήρη αποτελέσματα αγώνα
- Moto2 2026: Βαθμολογία μετά τη Μαλαισία
- Ο οδηγός του Grand Prix Μαλαισίας 2026
Φωτογραφίες αρχείου Brno 19/6/2026: Katuš Rumíšková / Wikimedia Commons — αρχική φωτογραφία εξωφύλλου, αρχική φωτογραφία Carpe. Γραφιστικές προσαρμογές ENGINE POWER υπό CC BY-SA 4.0. Δεν απεικονίζουν τον αγώνα της Sepang.


























