
Μόλις 3,5 βαθμοί χωρίζουν τον Manuel Gonzalez από τον Izan Guevara μετά τη Μαλαισία. Η βαθμολογία Moto2 2026 αφήνει τη μάχη της κορυφής ανοιχτή: 276,5 έναντι 273, με επόμενο σταθμό το Κατάρ, στις 6–8 Νοεμβρίου.
Στη Sepang ο Gonzalez πρόσθεσε 11 βαθμούς και ο Guevara 13. Έτσι, η διαφορά μειώθηκε από 5,5 σε 3,5. Ο νικητής David Alonso ανέβηκε στους 191 και πέρασε τέταρτος, μπροστά από τον Daniel Holgado των 190. Ο Ivan Ortola παραμένει τρίτος με 199,5.

Πλήρης βαθμολογία αναβατών Moto2 2026
| Θέση | Αναβάτης | Βαθμοί | Διαφορά από κορυφή |
|---|---|---|---|
| 1 | Manuel Gonzalez | 276,5 | — |
| 2 | Izan Guevara | 273 | 3,5 |
| 3 | Ivan Ortola | 199,5 | 77 |
| 4 | David Alonso | 191 | 85,5 |
| 5 | Daniel Holgado | 190 | 86,5 |
| 6 | Senna Agius | 166 | 110,5 |
| 7 | Filip Salac | 155 | 121,5 |
| 8 | Celestino Vietti | 140 | 136,5 |
| 9 | Alonso Lopez | 129,5 | 147 |
| 10 | Collin Veijer | 89,5 | 187 |
| 11 | Daniel Muñoz | 86 | 190,5 |
| 12 | Tony Arbolino | 82,5 | 194 |
| 13 | Alex Escrig | 69 | 207,5 |
| 14 | Barry Baltus | 60 | 216,5 |
| 15 | Adrian Huertas | 52 | 224,5 |
| 16 | Jose Antonio Rueda | 48 | 228,5 |
| 17 | Deniz Öncü | 47,5 | 229 |
| 18 | Joe Roberts | 44 | 232,5 |
| 19 | Luca Lunetta | 27 | 249,5 |
| 20 | Ayumu Sasaki | 24 | 252,5 |
| 21 | Angel Piqueras | 20 | 256,5 |
| 22 | Alberto Fernandez | 17,5 | 259 |
| 23 | Aron Canet | 17,5 | 259 |
| 24 | Taiyo Furusato | 17 | 259,5 |
| 25 | Zonta van den Goorbergh | 14 | 262,5 |
| 26 | Sergio Garcia | 11 | 265,5 |
| 27 | Mario Aji | 3 | 273,5 |
| 28 | Marcos Ramirez | 0 | 276,5 |
| 29 | Xabi Zurutuza | 0 | 276,5 |
| 30 | Unai Orradre | 0 | 276,5 |
| 31 | Jorge Navarro | 0 | 276,5 |
| 32 | Dennis Foggia | 0 | 276,5 |
| 33 | Jacob Roulstone | 0 | 276,5 |
| 34 | Matteo Ferrari | 0 | 276,5 |
| 35 | Milan Pawelec | 0 | 276,5 |
Η Aspar πλησίασε στις ομάδες
Το 1–2 των Alonso και Holgado απέφερε 45 βαθμούς στην CFMOTO RCB Aspar. Η LIQUI MOLY Dynavolt Intact GP παραμένει πρώτη με 442,5, αλλά η διαφορά από την Aspar μειώθηκε από 94,5 σε 61,5 βαθμούς. Στους κατασκευαστές προηγείται η Kalex με 417,5. Πρόκειται για χωριστές κατατάξεις: η βαθμολογία κατασκευαστών δεν είναι άθροισμα των βαθμών όλων των αναβατών τους.
Βαθμολογία ομάδων
| Θέση | Ομάδα | Βαθμοί | Διαφορά από κορυφή |
|---|---|---|---|
| 1 | LIQUI MOLY Dynavolt Intact GP | 442,5 | — |
| 2 | CFMOTO RCB Aspar Team | 381 | 61,5 |
| 3 | BLU CRU Pramac Yamaha Moto2 | 290,5 | 152 |
| 4 | QJMOTOR – MSI | 219,5 | 223 |
| 5 | OnlyFans American Racing Team | 199 | 243,5 |
| 6 | BETA Tools SpeedRS Team | 167 | 275,5 |
| 7 | REDS Fantic Racing | 142,5 | 300 |
| 8 | ITALJET Gresini Moto2 | 140,5 | 302 |
| 9 | Italtrans Racing Team | 138 | 304,5 |
| 10 | Red Bull KTM Ajo | 137,5 | 305 |
| 11 | KLINT Racing Team | 69 | 373,5 |
| 12 | ELF Marc VDS Racing Team | 65 | 377,5 |
| 13 | Momoven Idrofoglia RW Racing Team | 38 | 404,5 |
| 14 | Idemitsu Honda Team Asia | 20 | 422,5 |
Βαθμολογία κατασκευαστών
| Θέση | Κατασκευαστής | Βαθμοί | Διαφορά από κορυφή |
|---|---|---|---|
| 1 | Kalex | 417,5 | — |
| 2 | Boscoscuro | 294 | 123,5 |
| 3 | Forward | 69 | 348,5 |
Οι πίνακες αφορούν τη συνολική βαθμολογία μετά τον αγώνα της 1ης Νοεμβρίου, όχι μόνο τους βαθμούς της Μαλαισίας. Διατηρείται η επίσημη σειρά στις ισοβαθμίες. Οι διαφορές υπολογίζονται από τον πρώτο κάθε πίνακα.
Πηγή: επίσημη κατάταξη MotoGP/Tissot μετά τη Μαλαισία, 1/11/2026.
Διάβασε επίσης
Φωτογραφίες αρχείου: Ronny Lekl / Intact GP, επίσημο υλικό Τύπου, Motegi 3/10/2026. Γραφιστική σύνθεση ENGINE POWER. Δεν απεικονίζουν τον αγώνα της Sepang.

























