1ος Πανελλήνιος αγώνας Motocross από την Corfu Mx Park

1os-panellhnios-agonas-motocross-corfu-mx-omae-engine-power

1ος Πανελλήνιος αγώνας Motocross από την Corfu Mx Park

1ος Πανελλήνιος αγώνας Motocross από το αθλητικό σωματείο ΑΛ.Μ.ΚΕΡΚΥΡΑΣ στις 30-31 Μαρτίου 2024 διεξάγεται στη Πίστα Motocross MX PARK ΚΑΛΟΥΡΓΕΝΑΣ – ΑΓΙΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ

1ος Πανελλήνιος αγώνας Motocross Κέρκυρα: Στις 30-31 Μαρτίου 2024 διεξάγεται στη Πίστα Motocross MX PARK ΚΑΛΟΥΡΓΕΝΑΣ – ΑΓΙΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ  ο αγώνας «ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ MOTOCROSS 2024»   

Τον αγώνα διοργανώνει το αθλητικό σωματείο ΑΛ.Μ.ΚΕΡΚΥΡΑΣ με αριθμό αθλητικής αναγνώρισης (ΧΝ99) μετά από έγκριση  της ΑΜΟΤΟΕ

Ακολουθεί ο ειδικός κανονισμός του αγώνα και η σχετική άδεια.

agonas-motocross-Corfu-Mx-Park-2024

Το αθλητικό σωματείο ΑΛ.Μ.ΚΕΡΚΥΡΑΣ με αριθμό Αθλητικής Αναγνώρισης ΧΝ99,
μετά από έγκριση της Α.ΜΟΤ.Ο.Ε, διοργανώνει στις 30 και 31/03/2024 τον 1ο Αγώνα του
Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross για το έτος 2024.
Οι αγώνες θα διεξαχθούν σύμφωνα με:
– τον αθλητικό νόμο 2725/99 και τις μετέπειτα τροποποιήσεις του
– τον Γενικό Κανονισμό Αγώνων Motocross της Α.ΜΟ.ΤΟ.Ε.
– τον Τεχνικό Κανονισμό Αγώνων Motocross της Α.ΜΟ.ΤΟ.Ε.
– την Προκήρυξη ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ MOTOCROSS 2024
– τον παρόντα Ειδικό Κανονισμό
– τα Πληροφοριακά Δελτία που τυχόν εκδοθούν.
– το υγειονομικό πρωτόκολλο όπως αυτό ισχύει την τρέχουσα περίοδο

1ος Πανελλήνιος αγώνας Motocross Κέρκυρα ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ:

• Πρόεδρος: ΠΑΛΑΜΙΩΤΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
• Μέλη : ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ, ΛΙΟΥΜΠΑΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ
ΣΤΕΛΕΧΗ
• Πρόεδρος Αγωνοδικών : Θ.Α.
• Αγωνοδίκες : ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΗΣ ΣΠΥΡΟΣ, ΚΑΡΥΔΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
• Αλυτάρχης : ΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
• Γραμματεία Αγώνα: Α.Λ.Μ.ΚΕ.
• Τηλέφωνο Επικοινωνίας: 6934832599 Κωνσταντής Κώστας

Email: almke2019@gmail.com

• Τεχνικός Έφορος (Επικεφαλής) : ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΡΑΡΗ
• Τεχνικός Έφορος : ΝΙΚΟΜΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
• Έφορος Αποτελεσμάτων: SPORTSTIMING.GR.
• Ιατρός Αγώνα: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΑΓΙΑΣ.

1ος Πανελλήνιος αγώνας Motocross Κέρκυρα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

29/3/2024 Κατηγορία (Class) ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (FRIDAY), 29 ΜΑΡΤΙΟΥ 2024
17:00 –
20:00 ΟΛΕΣ / ALL ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ & ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ – ADMINISTRATIVE &

TECHNICAL CONTROL
16:00 ΟΡΓ / ORG CIRCUIT CONTROL – ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΙΣΤΑΣ
17:00 ΟΡΓ / ORG 2ος ΕΛΕΓΧΟΣ ΠΙΣΤΑΣ (αν χρειάζεται)-2ND CIRCUIT CONTROL (IF NEEDED)

20:00 ΟΡΓ / ORG ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ-ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΑΓΩΝΑ-MEETING WITH THE ORGANIZER

30/3/2024 Κατηγορία (Class) ΣΑΒΒΑΤΟ (SATURDAY), 30 ΜΑΡΤΙΟΥ 2024
07:30 – 9:00 ΟΛΕΣ / ALL ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ & ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ – ADMINISTRATIVE & TECHNICAL CONTROL

9:00 ΟΡΓ / ORG 1η ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΣΥΜΒ.ΑΓΩΝΟΔΙΚΩΝ – JURY MEETING 1
9:05 ΟΛΕΣ / ALL ΕΠΙΔ.ΠΤΩΣΗΣ ΜΠΑΡΑΣ ΕΚ/ΣΗΣ/ΕΝΗΜ.ΑΝΑΒΑΤΩΝ – START GATE DEMONSTRATION/RIDERS BRIEFING

9:15 – 9:35 MX2 + MX125 2T MX2 + ΜΧ125 2T – ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – FREE PRACTICE
9:40 – 10:00 MX1 + ΜΧ300 2T MX1 + ΜΧ300 2T – ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – FREE PRACTICE
10:05 – 10:20 MX85 MX85 – ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – FREE PRACTICE
10:25 – 10:40 MX65 MX65 – ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – FREE PRACTICE
10:45 – 11:00 MX ΟΡΕΝ MX OPEN – ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – FREE PRACTICE
11:05 – 11:20 MX SENIOR MXSENIOR – ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – FREE PRACTICE
11:25 – 11:45 MX2 + MX125 2T ΔΟΚ.ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ + ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – START + QUAL.PRACTICE (5’+15′)

11:50 – 12:10 MX1 + ΜΧ300 2T ΔΟΚ.ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ + ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – START +QUAL.PRACTICE (5’+15′)

12:15 – 12:35 MX85 ΔΟΚ.ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ + ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – START + QUAL.PRACTICE (5’+15′)

12:40 – 13:00 MX65 ΔΟΚ.ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ + ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – START +QUAL.PRACTICE (5’+15′)

13:05 – 13:25 MX ΟΡΕΝ ΔΟΚ.ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ + ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – START +QUAL.PRACTICE (5’+15′)

13:30 – 13:50 MX SENIOR ΔΟΚ.ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ + ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – START +QUAL.PRACTICE (5’+15′)

13:50 – 14:30 ALL ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ & ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ – BREAK & TRACKMAINTENANCE (40 MIN.)

14:30 MX2 + MX125 2T MX2+MX125 2T – ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΖΩΝΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ – WAITING ZONECLOSES

14:40 – 15:00 MX2 + MX125 2T MX2+MX125 2T – ΑΓ. ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ – QUALIFICATION RACE (15MIN +2 LAPS)

15:05 MX1 + ΜΧ300 2T MX1+ MX300 2T – ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΖΩΝΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ – WAITING ZONECLOSES

15:15 – 15:35 MX1 + ΜΧ300 2T MX1 + MX300 2T – ΑΓ. ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ – QUALIFICATION RACE (15MIN + 2 LAPS)

15:40 MX85 MX85 – ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΖΩΝΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ – WAITING ZONE CLOSES
15:50 – 16:10 MX85 MX85 – Α’ ΣΚΕΛΟΣ – RACE 1 (15 MIN + 2 LAPS)
16:15 MX65 MX65 – ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΖΩΝΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ – WAITING ZONE CLOSES
16:25 – 16:35 MX65 MX65 – Α’ ΣΚΕΛΟΣ – RACE 1 (12 MIN + 2 LAPS)
16:40 MX ΟΡΕΝ MX ΟΡΕΝ – ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΖΩΝΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ – WAITING ZONE CLOSES
16:50 – 17:10 MX ΟΡΕΝ MX ΟΡΕΝ – Α’ ΣΚΕΛΟΣ – RACE 1 (15 MIN + 2 LAPS)
17:15 MX SENIOR MXSENIOR – ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΖΩΝΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ – WAITING ZONE CLOSES
17:25 – 17:45 MX SENIOR MXSENIOR – Α’ ΣΚΕΛΟΣ – RACE 1 (15 MIN + 2 LAPS)
18:00 ORG 2η ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΣΥΜΒ.ΑΓΩΝΟΔΙΚΩΝ – JURY MEETING 2
31/3/2024 Κατηγορία (Class) ΚΥΡΙΑΚΗ (SUNDAY), 31 ΜΑΡΤΙΟΥ 2024
08:30 – 08:45 MX2 + MX125 2T MX2 + MX125 2T – ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – WARM-UP
08:50 – 09:05 MX OPEN + MXSENIOR MX OPEN + MXSENIOR – ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – WARM-UP
09:10 – 09:25 MX1 + ΜΧ300 2T MX1 + MX300 2T – ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – WARM-UP
09:30 – 09:45 MX65 MX 65 – ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – WARM-UP
09:50 – 10:05 MX85 MX85 – ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ – WARM-UP
10:15 MX OPEN MX OPEN – ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΖΩΝΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ – WAITING ZONE CLOSES
10:25 – 10:45 MX OPEN MX OPEN – B’ ΣΚΕΛΟΣ – RACE 2 (15 MIN + 2 LAPS)
10:50 MX2 + MX125 2T MX2+MX125 2T – ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΖΩΝΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ – WAITING ZONE

1ος Πανελλήνιος αγώνας Motocross Κέρκυρα

CLOSES

11:00 – 11:30 MX2 + MX125 2T MX2+MX125 2T – A’ ΣΚΕΛΟΣ – RACE 1 (25 MIN + 2 LAPS)
11:35 MX SENIOR MXSENIOR- ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΖΩΝΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ – WAITING ZONE CLOSES
11:45 – 12:05 MX SENIOR MXSENIOR – B’ ΣΚΕΛΟΣ – RACE 2 (15 MIN + 2 LAPS)
12:10 MX1 + ΜΧ300 2T MX1+ MX300 2T – ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΖΩΝΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ – WAITING ZONE

CLOSES

12:20 – 12:50 MX1 + ΜΧ300 2T MX1 + MX300 2T – A’ ΣΚΕΛΟΣ – RACE 1 (25 MIN + 2 LAPS)
12:55 MX65 MX65 – ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΖΩΝΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ – WAITING ZONE CLOSES
13:05 – 13:25 MX65 MX65 – B’ ΣΚΕΛΟΣ – RACE 2 (12 MIN + 2 LAPS)
13:30 MX85 MX85 – ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΖΩΝΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ – WAITING ZONE CLOSES
13:40 – 14:05 MX85 MX85 – Β’ ΣΚΕΛΟΣ – RACE 2 (15 MIN + 2 LAPS)
14:05 –
14:45 ALL ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ & ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ – BREAK & TRACKMAINTENANCE (40 MIN.)

14:50 MX2 + MX125 2T MX2+MX125 2T – ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΖΩΝΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ – WAITING ZONECLOSES

15:00 – 15:30 MX2 + MX125 2T MX2+MX125 2T – B’ ΣΚΕΛΟΣ – RACE 2 (25 MIN + 2 LAPS)
15:35 MX1 + ΜΧ300 2T MX1+ MX300 2T – ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΖΩΝΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ – WAITING ZONECLOSES

15:45 – 16:15 MX1 + ΜΧ300 2T MX1 + MX300 2T – B’ ΣΚΕΛΟΣ – RACE 2 (25 MIN + 2 LAPS)
16:45 ALL ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΝΟΜΩΝ – PRIZE GIVING CEREMONY
17:00 ORG 3η ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΣΥΜΒ.ΑΓΩΝΟΔΙΚΩΝ – JURY MEETING 3

1ος Πανελλήνιος αγώνας Motocross Κέρκυρα στις 30-31 Μαρτίου στη θέση Καλούργενα, στον  Αγιο Ματθαίο

ΚΕΡΚΥΡΑ. Ο 1ος Πανελλήνιος αγώνας Motocross για το 2024 θα πραγματοποιηθεί στο νησί 30-31 Μαρτίου από την Corfu Mx Park – ΑΛΜΚΕ. Οι αγώνες θα γίνουν στις εγκαταστάσεις της Λέσχης στην πίστα Motocross, θέση Καλούργενα στον Άγιο Ματθαίο. Στους αγώνες θα λάβουν μέρος ομάδες απ΄όλη την Ελλάδα και τις Βαλκανικές χώρες. Πέρυσι ο αγώνες είχε 135 συμμετοχές και η ομάδα της Λέσχης ελπίζει να ξεπεραστεί ο αριθμός αυτός για  φέτος. Το Σάββατο 30 Μαρτίου θα γίνουν δοκιμαστικά χρονομετρημένα και προκριματικά ενώ την Κυριακή και σε όλη την διάρκεια της ημέρας, θα πραγματοποιηθούν οι αγώνες απ΄όλες τις κατηγορίες: MX65,MX 85, MX Γυναικών, MX1, MX 2, MX OPEN, MX SENIOR.

Σας ευχαριστούμε που αφιερώσατε χρόνο για να διαβάσετε αυτό το άρθρο. Πιθανόν να σας ενδιαφέρουν και τα παρακάτω θέματα:

 

 

 

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «1ος Πανελλήνιος αγώνας Motocross από την Corfu Mx Park», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.