NASCAR Cup 2026: Βαθμολογία οδηγών, ομάδων και κατασκευαστών μετά το Martinsville

NASCAR Cup 2026 βαθμολογία — Kyle Larson με τη Chevrolet Νο 5, αρχείο Las Vegas 2026
Kyle Larson, Chevrolet Νο 5, Las Vegas, 3 Οκτωβρίου 2026. Φωτογραφία αρχείου: TaurusEmerald, CC BY-SA 4.0. Γραφιστική σύνθεση ENGINE POWER με την ίδια άδεια. Δεν είναι λήψη από το Martinsville.

Η βαθμολογία του NASCAR Cup 2026 μετά το Martinsville αφήνει τον Kyle Larson στην κορυφή με 2.469 βαθμούς, τον Christopher Bell δεύτερο με 2.402 και τον Denny Hamlin τρίτο με 2.399. Η διαφορά είναι πλέον 67 και 70 βαθμοί αντίστοιχα, πριν από τον τελευταίο αγώνα στο Homestead-Miami.

Η νίκη του William Byron ανήκει στο ξεχωριστό άρθρο αποτελεσμάτων του Martinsville. Εδώ βρίσκεται η συνολική εικόνα του πρωταθλήματος: όλοι οι οδηγοί του δελτίου βαθμολογίας, οι ομάδες ανά εγγραφή αυτοκινήτου και οι τρεις κατασκευαστές.

Κατάσταση στοιχείων: τα αναλυτικά δελτία NASCAR Statistics της 1ης Νοεμβρίου 2026, ώρα 17:50 Eastern, φέρουν την ένδειξη UNOFFICIAL. Επομένως οι πίνακες οδηγών και ομάδων παρουσιάζονται ως προσωρινοί, πριν από ενδεχόμενη μεταγενέστερη επικύρωση ή ποινή. Η βαθμολογία κατασκευαστών διασταυρώθηκε στην επίσημη σελίδα NASCAR, μετά τον 35ο από τους 36 αγώνες.

NASCAR Cup 2026: Τι άλλαξε στην κορυφή

Ο Bell κέρδισε μία θέση και πέρασε μπροστά από τον Hamlin. Ο Larson παραμένει πρώτος, ενώ οι δύο οδηγοί της Joe Gibbs Racing είναι οι μόνοι αντίπαλοί του που διατηρούν μαθηματική δυνατότητα για τον τίτλο. Η τέταρτη θέση του Chase Briscoe, με 2.385 βαθμούς, δεν τον κρατά πλέον στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Πιο πίσω, ο Tyler Reddick ανέβηκε έκτος, ο Ty Gibbs όγδοος και ο νικητής Byron ένατος. Ο Chase Elliott κέρδισε δύο θέσεις και έκλεισε τη δεκάδα. Οι μεταβολές στον πίνακα ακολουθούν τη στήλη κερδισμένων ή χαμένων θέσεων του δελτίου και δεν αποτελούν εκτίμηση.

Πλήρης βαθμολογία οδηγών μετά το Martinsville

Η διαφορά υπολογίζεται από τους 2.469 βαθμούς του Larson. Το «+» στη μεταβολή σημαίνει άνοδο θέσεων και το «−» πτώση. Οι οδηγοί με αστερίσκο καταγράφονται στο δελτίο ως μη δικαιούμενοι βαθμούς σε αυτή τη σειρά· οι μηδενικές εγγραφές τους διατηρούνται για πληρότητα.

Θέση Οδηγός Βαθμοί Διαφορά κορυφής Μεταβολή
1 Kyle Larson 2469 — —
2 Christopher Bell 2402 67 +1
3 Denny Hamlin 2399 70 -1
4 Chase Briscoe 2385 84 —
5 Joey Logano 2366 103 —
6 Tyler Reddick 2344 125 +1
7 Ryan Blaney 2336 133 -1
8 Ty Gibbs 2309 160 +1
9 William Byron 2303 166 +2
10 Chase Elliott 2268 201 +2
11 Austin Cindric 2263 206 -3
12 Carson Hocevar 2259 210 -2
13 Bubba Wallace 2257 212 —
14 Ryan Preece 2214 255 +1
15 Daniel Suarez 2210 259 -1
16 Chris Buescher 2199 270 —
17 Shane Van Gisbergen 771 1698 —
18 Ross Chastain 742 1727 —
19 Brad Keselowski 714 1755 —
20 Michael McDowell 664 1805 —
21 Josh Berry 652 1817 +2
22 Todd Gilliland 637 1832 —
23 Erik Jones 626 1843 -2
24 Austin Dillon 596 1873 +1
25 AJ Allmendinger 592 1877 -1
26 Alex Bowman 569 1900 +1
27 Zane Smith 559 1910 -1
28 Ricky Stenhouse Jr. 522 1947 —
29 John Hunter Nemechek 510 1959 —
30 Riley Herbst 491 1978 —
31 Noah Gragson 458 2011 —
32 Cole Custer 442 2027 —
33 Connor Zilisch 392 2077 +1
34 Ty Dillon 389 2080 -1
35 Cody Ware 262 2207 —
36 Casey Mears 14 2455 —
37 Kevin Magnussen 11 2458 —
38 Jimmie Johnson 9 2460 —
39 Katherine Legge 8 2461 —
40 BJ McLeod 8 2461 —
41 Corey Heim * 0 2469 —
42 Harrison Burton * 0 2469 —
43 Austin Hill * 0 2469 —
44 JJ Yeley * 0 2469 —
45 Joey Gase * 0 2469 —
46 Justin Allgaier * 0 2469 —
47 Gray Gaulding * 0 2469 —
48 Daniel Dye * 0 2469 —
49 Jesse Love * 0 2469 —
50 Chad Finchum * 0 2469 —
51 Anthony Alfredo * 0 2469 —
52 Josh Bilicki * 0 2469 —
53 Timmy Hill * 0 2469 —
54 Corey LaJoie * 0 2469 —
55 Chandler Smith * 0 2469 —
NASCAR Cup 2026 βαθμολογία — Kyle Larson σε φωτογραφία πορτρέτου, αρχείο Las Vegas 2026
Kyle Larson, Las Vegas, 3 Οκτωβρίου 2026. Φωτογραφία αρχείου: TaurusEmerald, CC BY-SA 4.0. Γραφιστική σύνθεση ENGINE POWER με την ίδια άδεια. Δεν είναι λήψη από το Martinsville. Πρωτότυπη φωτογραφία · Άδεια χρήσης.

Βαθμολογία ομάδων: οι 47 εγγραφές Owner Points

Στο NASCAR, η βαθμολογία ιδιοκτητών/ομάδων τηρείται ανά αγωνιστική εγγραφή αυτοκινήτου. Δεν αθροίζουμε τα αυτοκίνητα μιας ομάδας για να δημιουργήσουμε έναν ανύπαρκτο συνολικό πίνακα. Γι’ αυτό, για παράδειγμα, η Hendrick εμφανίζεται σε περισσότερες από μία γραμμές.

Οι βαθμοί ομάδας επίσης δεν ταυτίζονται υποχρεωτικά με εκείνους του οδηγού. Η εγγραφή Νο 2 της Penske έχει 2.258 βαθμούς, ενώ ο Austin Cindric 2.263. Η Νο 60 της RFK έχει 2.219, έναντι 2.214 του Ryan Preece. Παρακάτω διατηρούνται ακριβώς οι αριθμοί εγγραφής του δελτίου, συμπεριλαμβανομένων των 133 και 199.

Θέση Ομάδα / ιδιοκτήτης Εγγραφή Βαθμοί Διαφορά κορυφής
1 Hendrick Motorsports 5 2469 —
2 Joe Gibbs Racing 20 2402 67
3 Joe Gibbs Racing 11 2399 70
4 Joe Gibbs Racing 19 2385 84
5 Team Penske 22 2366 103
6 23XI Racing 45 2344 125
7 Team Penske 12 2336 133
8 Joe Gibbs Racing 54 2309 160
9 Hendrick Motorsports 24 2303 166
10 Hendrick Motorsports 9 2268 201
11 Spire Motorsports 77 2259 210
12 Team Penske 2 2258 211
13 23XI Racing 23 2257 212
14 RFK Racing 60 2219 250
15 Spire Motorsports 7 2210 259
16 RFK Racing 17 2199 270
17 Trackhouse Racing 97 771 1698
18 Trackhouse Racing 1 742 1727
19 RFK Racing 6 714 1755
20 Spire Motorsports 71 664 1805
21 Wood Brothers Racing 21 652 1817
22 Front Row Motorsports 34 637 1832
23 Legacy Motor Club 43 626 1843
24 Hendrick Motorsports 48 613 1856
25 Richard Childress Racing 3 596 1873
26 Kaulig Racing 16 592 1877
27 Front Row Motorsports 38 559 1910
28 HYAK Motorsports 47 522 1947
29 23XI Racing 35 516 1953
30 Legacy Motor Club 42 510 1959
31 Richard Childress Racing 133 460 2009
32 Front Row Motorsports 4 458 2011
33 Haas Factory Team 41 442 2027
34 Trackhouse Racing 88 392 2077
35 Kaulig Racing 10 389 2080
36 23XI Racing 67 329 2140
37 Rick Ware Racing 51 262 2207
38 Garage 66 66 63 2406
39 Live Fast Motorsports 78 54 2415
40 NY Racing Team 44 52 2417
41 Richard Childress 33 40 2429
42 Trackhouse Racing 91 11 2458
43 Legacy Motor Club 84 9 2460
44 Beard Motorsports 62 5 2464
45 JR Motorsports 40 1 2468
46 RFK Racing 199 0 2469
47 Front Row Motorsports 36 0 2469

Βαθμολογία κατασκευαστών NASCAR Cup 2026

Πρόκειται για διαφορετικό πρωτάθλημα από τα Owner Points. Η Toyota προηγείται με 1.554 βαθμούς, η Chevrolet ακολουθεί με 1.382 και η Ford με 1.287. Οι νίκες του πίνακα αφορούν ολόκληρη τη σεζόν μέχρι και το Martinsville.

Θέση Κατασκευαστής Βαθμοί Διαφορά Νίκες
1 Toyota 1554 — 18
2 Chevrolet 1382 172 10
3 Ford 1287 267 7

Επόμενος αγώνας: Homestead-Miami, 8 Νοεμβρίου

Το NASCAR Cup 2026 ολοκληρώνεται την Κυριακή 8 Νοεμβρίου στο Homestead-Miami Speedway. Το επίσημο πρόγραμμα ορίζει ώρα 15:00 Eastern, δηλαδή 22:00 ώρα Ελλάδας. Αυτή είναι η προγραμματισμένη ώρα του αγώνα, όχι επιβεβαίωση της ακριβούς στιγμής της πράσινης σημαίας.

Ένας αγώνας απομένει και οι πίνακες εξακολουθούν να έχουν σημασία σε όλο το πεδίο: από τη μάχη του τίτλου έως τις τελικές θέσεις οδηγών και αγωνιστικών εγγραφών. Η αποτύπωση αφορά το Martinsville και θα διορθωθεί στο ίδιο URL αν εκδοθεί επίσημη μεταβολή για αυτόν τον γύρο.

Πηγές

NASCAR Statistics: βαθμολογία οδηγών · NASCAR Statistics: Owner Points · NASCAR: επίσημη βαθμολογία κατασκευαστών · Επίσημο πρόγραμμα και ώρες.

Εξώφυλλο: Kyle Larson, Chevrolet Νο 5, Las Vegas, 3 Οκτωβρίου 2026. Φωτογραφία αρχείου: TaurusEmerald, CC BY-SA 4.0. Γραφιστική σύνθεση ENGINE POWER με την ίδια άδεια. Δεν είναι λήψη από το Martinsville. Αρχική φωτογραφία · Άδεια χρήσης.

Διάβασε επίσης

  • Σημειώσεις WRC: Πώς οι οδηγοί διαβάζουν τον δρόμο με τριψήφιες ταχύτητες | Engine Power
    WRC - World Rally Championship

    Σημειώσεις WRC: Πώς οι οδηγοί διαβάζουν τον δρόμο με τριψήφιες ταχύτητες

    Οι σημειώσεις WRC είναι η αόρατη γραμμή που ενώνει δύο ανθρώπους με έναν δρόμο τον οποίο, την ώρα του αγώνα, ο οδηγός δεν έχει την πολυτέλεια να «διαβάσει» μόνο με τα μάτια. Στο εσωτερικό ενός [...]
  • supercars-celebrities-poioi-diasimoi-odigoun-pragmatika-kai-poioi-aplos-pozaroun
    4 τροχοί - Auto

    Supercars & Celebrities: Ποιοι διάσημοι οδηγούν πραγματικά και ποιοι απλώς ποζάρουν

    Supercars & Celebrities:  Ο κόσμος των supercars είναι γεμάτος φωτογραφίες, likes και επιδείξεις. Όμως πίσω από τα φωτογενή τιμόνια κρύβεται μια αλήθεια που λίγοι λένε: άλλοι ξέρουν να οδηγούν, κι άλλοι απλώς ξέρουν να ποζάρουν. [...]
  • motor festival,one is a king
    Αγώνες | Events

    19o Motor Festival: Διαφήμιση για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό!

    19o Motor Festival: Διαφήμιση για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό! Το Motor Festival, η κορυφαία γιορτή της μηχανοκίνησης στην Ελλάδα, επιβεβαίωσε αυτό τον τίτλο σ’ ένα μαγικό τριήμερο παρουσία χιλιάδων θεατών στο ΟΑΚΑ! Δείτε τι έγραψε για [...]
  • dimitra-lada-tzo-streetbike-SSP300-125-Racing
    2 Τροχοί - Moto

    Η Δήμητρα Λαδά ρίχνει καρό σημαία στη Τζο

    Η Δήμητρα Λαδά ρίχνει καρό σημαία στη Τζο Η Δήμητρα Λαδά ζωντανεύει το πιο απίστευτο και συγκινητικό όνειρό της «Τζο» και το κάνει πραγματικότητα… dimitra-lada-tzo-streetbike-SSP300-125-Racing Μηχανοκίνητος αθλητισμός: Η Δήμητρα Λαδά άλλαξε τα δεδομένα, ξεχώρισε και [...]
  • 7ο- MEGA- FOUR- 4×4 -patras-28-29-20-engine-power
    4 τροχοί - Auto

    7ο MEGA FOUR 4×4 Πάτρας

    7ο MEGA FOUR 4×4 Πάτρας Στις 28-29-30 Μαρτίου 2025 με επιστροφή στο Αυτοκινητοδρόμιο Πάτρας Η Λέσχη 4×4 Πάτρας “Skarta Ekato” μετά την απαραίτητη έγκριση της ΟΜΑΕ (Ομοσπονδίας Μηχανοκίνητου Αθλητισμού Ελλάδος) και της Επιτροπής 4×4 της [...]
  • κυριακος θεοφανιδης,engine power
    4 τροχοί - Auto

    Ο Κυριάκος Θεοφανίδης κυνηγάει το παγκόσμιο όνειρο

    Ο Κυριάκος Θεοφανίδης κυνηγάει το παγκόσμιο όνειρο… Μηχανοκίνητος αθλητισμός: Ο Κυριάκος Θεοφανίδης ύστερα από τις μεγάλες επιτυχίες και διακρίσεις με την ομάδα του Oxford Brookes Racing κερδίζοντας στον διεθνή διαγωνισμό σχεδιασμού FSUK, δεν σταμάτησε εκεί [...]
  • motogp-mantalika-otan-oi-agones-charizoun-chamogela
    2 Τροχοί - Moto

    MotoGP Μαντάλικα: Όταν οι αγώνες χαρίζουν χαμόγελα!

    MotoGP Μαντάλικα: Η δύναμη της ταχύτητας ενώνει ανθρώπους, σχολεία και κοινότητες στο νησί Λομπόκ. Το MotoGP™ δεν είναι απλώς το θέατρο των πιο εντυπωσιακών μαχών πάνω σε δύο τροχούς. Είναι και ένας ζωντανός παλμός που [...]
  • autograts taxi,engine power
    4 τροχοί - Auto

    TAXI Γρατσούνας

    TAXI Γρατσούνας TAXI Γρατσούνας | Αγορά, ενοικίαση, Ανταλλαγές, Εισαγωγές, ασφάλειες. Auto Grats – Taxi Ταξί Αυτοκίνητα Φορτηγά έως 7.5τ Ανταλλακτικά & αξεσουάρ Ασφάλειες | Ασφάλειες ΕΙΧ από 35€, Θερμοπυλών 67 Αθήνα grtaxinews@gmail.com autograts@gmail.​com 2105777595 2105124799 [...]
  • 4 τροχοί - Auto

    Ένας Έλληνας οδηγός στο ράλι του Μόντε Κάρλο

    Για μια ακόμη χρονιά, οι λίστες των οργανωτών του αγώνα-θρύλου με την ονομασία «Monte-Carlo Rally», έχουν καταγεγραμμένο ένα πλήρωμα με την ελληνική σημαία δίπλα, αυτό των Nikolaos Pavlidis/Αllan Harryman. Πρεμιέρα λοιπόν για το εντυπωσιακό Παγκόσμιο [...]

Νυφικα φορεματα | miss vanity

nyfika-nyfika-foremata-nyfi-evvoia
Περί Mr Zero – Μιχάλης Κοντιζάς 2533 Άρθρα
Ο Μιχάλης Κοντιζάς, γνωστός ως MR ZERO, είναι δημιουργός και παρουσιαστής της τηλεοπτικής εκπομπής ENGINE POWER και διοργανωτής του Motor Festival. Στο enginepower.gr έχει τη συντακτική ευθύνη και ασχολείται με τη μηχανοκίνηση, τον μηχανοκίνητο αθλητισμό και τους ανθρώπους του χώρου. Μέσα από την εκπομπή παρουσιάζει αθλητές, επαγγελματίες και ιστορίες της μηχανοκίνησης. Για θέματα σύνταξης και διορθώσεις: info@enginepower.gr.